Beta 111/250 Adjustable Wrench w/Scale, Chrome, 10"
★★★★★ 4.8 122 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by school.anne.education
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Description For Beta, design does not just mean appearance but above all excellent performance. The study and design of a tool are aimed at achieving safety, strength and easy use. This is why tool design is based on functional needs. Functionality leads to appearance and design becomes the end result of a detailed study of materials and finishes. With this aim in mind, Beta constantly reviews the design of its products, reviewing their parts and materials. Beta produces tools for professional mechanics, from industrial maintenance to car repairs, and for all those whose hobbies are much more than a simple pastime. Generic item Adjustable wrenches Certified Tool adjustable wrenches with scales, chrome-plated strength and easy use Set Contains: 1x Beta 111 250-ADJUSTABLE WRENCHES 10" + SCALES
  • SPECIFICAIONS - The jaw opens to a maximum of 34mm (1 5/16") to fit plumbing fittings up to 10AN or 1/2 BSP, or jam nuts up to 3/4-16 thread size.
  • MEASUREMENTS - Overall length 250mm (10"), jaw thickness 16mm (5/8") maximum.
Brand Name Beta
Head Style Open End
Unit Count 1.0 Count
Item Length 10 Inches
Item Weight 0.51 Pounds
Finish Types Chrome-plated
Manufacturer Beta
Model Number Beta 111 250
Material Type Alloy Steel
Item Type Name 111 250-ADJUSTABLE WRENCHES 10" + SCALES
Operation Mode Mechanical
Package Quantity 1
Global Trade Identification Number 08014230615141
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
122 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (106)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)